Pierwsza aplikacja w Windows Phone Marketplace

Czytałem wiele artykułów na temat jak założyć konto na App Hub, jak wysłać pierwszą aplikację do Windows Phone Marketplace. Natomiast nigdzie nie znalazłem informacji co dalej. Postanowiłem więc opisać moje przeżycia i spostrzeżenia związane z pierwszymi dniami po publikacji w sklepie.

Historia sprzed miesiąca

Trochę ponad miesiąc temu wysłałem swoją aplikację do Windows Phone Marketplace – gra Where is the ball?. Posłuchałem rad doświadczonych kolegów, którzy poinformowali mnie, że proces certyfikacji mojego konta (konto studenckie) rozpocznie się dopiero po nadesłaniu pierwszego programu. Ponieważ może to potrwać nawet 2 tygodnie (w tym czasie aplikacja jest wstrzymywana przed publikacją), warto przesłać jak najszybciej „cokolwiek”. Ambicja nie pozwoliła mi zadowolić się programem typu latarka (ustawić np. niebieski kolor tła – i oto mamy z telefonu lampę świecącą na niebiesko!). Stworzyłem prostą grę: 3 kubki pod jednym znajduje się piłeczka, gracz ma odgadnąć pod którym.

Po 4 dniach od zgłoszenia gry otrzymałem maila z informacją o pomyślnym przejściu certyfikacji. Uradowany wszedłem na stronę http://marketplace.windowsphone.com/, wybrałem odpowiedni rynek i… I nie ma mojej aplikacji! Data dodania najnowszych programów: 15 lipca. Mój został podobno opublikowany 27 lipca. Jakie było moje zaskoczenie gdy w App Hub widniała informacja: recent crashes – 1, most downloaded – 0. Moja aplikacja wysypała się zanim ktokolwiek ją pobrał? W szczegółach swojego programu mamy tak zwany deep link, który prowadzi do naszej strony w marketplace. Kliknięcie na link nie zadziałało…

Po mniej więcej tygodniu, logując się do App Hub, zmieniła się cyferka przy most downloaded. Znowu euforia, przechodzę do  http://marketplace.windowsphone.com/ i znowu nie mogę znaleźć mojego programu. Ponownie przetestowałem deep link z tym samym skutkiem co poprzednio. Jakim cudem ktoś mógł zakupić moją aplikację jeżeli nawet ja – twórca – nie mogę jej odszukać.

Uwagi i spostrzeżenia (po miesiącu)

Po tych wszystkich doświadczeniach z ubiegłego miesiąca oraz rozwiązanych zagadkach (niewidzialna aplikacja itp.) mogę podzielić się z Wami pewnymi uwagami:

  • Aktualizacja raportu pobrań – dokonywana jest mniej więcej z tygodniowym opóźnieniem. W ten oto magiczny sposób moja aplikacja wysypała się zanim ktokolwiek ją pobrał.
  • Strona  http://marketplace.windowsphone.com/ – w dalszym ciągu nie została zaktualizowana. Być może nie powinienem był tam w ogóle zaglądać? Może ktoś z Was opublikował program, który można tam znaleźć?
  • Deep link działa – i działał cały czas. Aby zobaczyć swoją aplikację należy wcześniej zainstalować program Zune (można pobrać stąd).

Podsumowanie

Cieszę się, że jestem bogatszy w wiedzę. Zaoszczędzi mi to nerwów przy następnej publikacji. Być może część z Was nie miała wyżej wymienionych problemów (np. można o tym wszystkim przeczytać gdzieś na stronach Microsoftu). Może ktoś napotkał na inne problemy? Zachęcam do podzielenia się swoimi uwagami w komentarzach.

Share

2 myśli nt. „Pierwsza aplikacja w Windows Phone Marketplace

    • Podana witryna wyglądała zupełnie inaczej na przełomie lipca / sierpnia. Mniej więcej do września / października w dziale najnowsze aplikacje widniała lista z programami z dnia 15 lipca 2011 i starszymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-Free