Silverlight i WPF? Drugoplanowe role w Windows 8

A więc stało się. Aplikacje napisane w Silverlight oraz WPF nie będą traktowane na równi z HTML 5 / JavaScript w nowym systemie Microsoftu – Windows 8. Nie oznacza to jednak, że wysiłek włożony w przystosowanie się do nowych technologii pójdzie na marne.

Wbrew wcześniejszym obawom .NET przeżyje. Natomiast o XAMLu można śmiało mówić jak o równoprawnym partnerze dla HTML 5 / JavaScript. Jednak nie będzie to ani XAML z Silverlight ani z WPF. Microsoft daje wiele możliwości wyboru technologii jeżeli chodzi o programy w stylu Metro:

  • C# / C++ / Visual Basic i XAML
  • JavaScript, CSS, HTML 5
  • C++ i DirectX

Aplikacje napisane w Silverlight oraz WPF do uruchomienia tylko w trybie desktop, który wygląda jakby został dołożony na siłę. Oczywiście programy takie jak Visual Studio czy Photoshop nie będą nawet przymierzane do Metro, gdyż mijałoby się to z celem. Nie jest to jednak wystarczającym pocieszeniem dla zwolenników powyższych technologii.

Silverlight poza trybem Out-of-Browser jest uruchamiany w przeglądarce. Nadchodzący Internet Explorer 10 z kolei będzie zintegrowany z Metro. Niestety Microsoft nie przewiduje ŻADNYCH pluginów dla tej wersji. Nie tylko dla Silverlight, ale także dla Flash, a nawet dla czytników PDF! Aby obejrzeć taką zawartość trzeba będzie skorzystać ze standardowej wersji IE 10 w trybie desktop. Spowodowane jest to różnymi względami. Z jednej strony kwestia bezpieczeństwa pluginów, z drugiej nowa technologia WinRT. Wszystkie wymienione wtyczki zostały napisane w Win32, który będzie dostępny tylko w trybie desktop.

Trwa konferencja Build Windows (13.09-16.09). Więcej informacji niebawem.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Spam protection by WP Captcha-Free